12. juuni 2023

Saarema mehe hall kampsun

See Saaremaa mehe kampsun on valminud Anu Pingi juhendi järgi (juhendi leiab Saara Kirjastuse kodulehelt). 

Kampuni kudumisel olen kasutanud kolmekordset villast lõnga (100% Norra vill; 50g/108m), mis on soetatud sealtsamast Saara Kirjastusest. Mina kudusin kampsuni S-suuruses noormehele, kuid kuna oli vaja pisut lühemat kampsunit kui juhend ette nägi, siis kulus lõnga vaid 10 tokki ehk 500 grammi. 

Vardad olid suurusega 3,5 mm (soonikus 3 mm). 


Kuna tellija soovis nööbid ja kandi hiljem ise lisada, siis jäi minule vaid kudumistöö.

Selle õpetuse inspiratsiooni on Anu saanud Johannes Pääsukese 1913. aastal Anseküla kihelkonnas tehtud fotolt, kus vanamehel on seljas kena sooniline kampsun. Kuigi ka fotol on vanamehel seljas just niisugune kampsun, kus kaelusele ja lõhikule pole pandud kanti, pean mainima, et ilma kandita kipub kampsun ikkagi kaelusest hirmsasti venima. Selle vältimiseks heegeldasin ma kaeluse seestpoolt läbi - väljast seda näha pole. Niimoodi tugevdatud äärele on hiljem ka kanti palju lihtsam lisada.
Saaremaa mehe kampsuni mõlemat õlga kaunistab tugev palmikupats. Need õlarihmad ongi ainsad, mis selle kampsuni puhul suuremat vilumust vajavad - kõik muu on siin üsna lihtne: sirge (ilma kahanduste-kasvatusteta) sooniline pind, keerdsilmustes varrukaotsad ja alumine äär. Isegi kaelusesoonikut pole vaja kududa :) Ahjaa, varrukate kudumisel tuleb teha natuke kahandusi ning hiljem on veidi pusimist varrukate ja kehaosa ühendamisel.

Instagrammis @annelikudugurmee 

Facebookis @kudugurmee
Panin Saaremaa kampsuni ka oma pojale korra selga, aga kuna mõõdud ei sobinud, siis rohkem pilte ei hakka siia panema. Õigele mehele oli aga kampsun täpselt paras.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar